Sztuka mówienia „nie” – wskazówki od dr Robyn Gobin

Sztuka mówienia „nie” polega na tym, aby umieć życzliwie odmawiać w sytuacjach, gdy nie chcemy lub nie możemy zrobić czegoś, co nam proponują.

Opanowanie sztuki odmawiania może być nie tylko skuteczną strategią zarządzania czasem, ale również sposobem na pielęgnowanie zdrowia psychicznego (może pomóc nam zwiększyć naszą pewność siebie, nauczyć się wyznaczać granice i szanować swoje potrzeby).

Jednak dla perfekcjonistów (takich jak ja), zadowalaczy innych i unikaczy konfliktów mówienie „nie” może być szczególnie trudne. W swojej książce, Dr. Robyn Gobin daje nam kilka wskazówek, jak odmawiać z klasą, które postanowiłam nam tutaj streścić.

Jeśli Twoja wewnętrzna odpowiedź brzmi „tak”

Czasami mówimy „tak”, kiedy w rzeczywistości chcemy odmówić tylko po to, by zadowolić innych lub uniknąć poczucia odrzucenia. Jednakże, częste stawianie potrzeb innych przed własnymi może ostatecznie spowodować, że sami siebie spychamy na dalszy plan. Zrozumienie, że mówienie „nie” nie czyni z nas złych ludzi, lecz wyraża jedynie szacunek dla naszego własnego dobra, jest kluczowe. Dlatego…

…kiedy czujesz pokusę, by powiedzieć „tak”, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy naprawdę tego chcę?
  • Czy staram się uzyskać czyjąś akceptację lub aprobatę?
  • Czy próbuję w ten sposób uniknąć konfliktu lub zapobiec urażeniu czyichś uczuć?
  • Czy pragnę udowodnić coś sobie lub komuś innemu?
  • Dlaczego chcę to zrobić? Co chcę zyskać?

Jeśli którakolwiek z odpowiedzi na te pytania wskazuje, że Twoje pragnienie wykonania zadania jest dyktowane przez perfekcjonizm, warto skłonić się ku odmowie.

Jeśli Twoja wewnętrzna odpowiedź brzmi „nie wiem”

Jeśli nie jesteśmy pewni, co do odpowiedzi, warto dać sobie kilka godzin lub dni na odpowiedź, informując o tym pytającego. Czas pozwoli nam przemyśleć, czy jest to dla nas najmądrzejsza opcja. Możemy rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć decyzję zgodnie z naszymi wartościami, zamiast dokonywać wyboru opartego na emocjach, którego możemy później żałować.

Jeśli Twoja wewnętrzna odpowiedź brzmi „nie”

I w końcu… gdy zdecydujemy się odmówić, ważne jest, aby poinformować o tym od razu (bez dawania fałszywej nadziei), być uprzejmym i szczerym. Musimy być gotowi powiedzieć „nie” tym zadaniom, działaniom, zaproszeniom i propozycjom, na które po prostu nie mamy w tej chwili czasu, chęci, siły lub po prostu nie są dla nas priorytetem.

Ja się zgadzam z tymi wskazówkami, bo uważam, że warto pomagać innym, ale bez jednoczesnego zaniedbywania siebie. Nawet jeśli chcielibyśmy zająć się wszystkim, to często przez ograniczenie czasowe, nie mamy szans zrobić wszystkiego dobrze. Warto wtedy zdjąć sobie z karku stres i coś odpuścić.

Źródło: „Recepta na szczęście” Dr Robyn Gobin, Wydawnictwo Zwierciadło, 2022

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *