Życzliwe mówienie do siebie jest ważne

życzliwe-mówienie-do-siebie-jest-ważne

?

Jak często mówicie do siebie krytycznie, pochopnie oceniacie swoje działania i odczuwacie poczucie winy za rzeczy, które nie wyszły tak, jak planowaliście? Czy w tych sytuacjach próbowaliście praktykować życzliwość wobec samego siebie?

Słowa mają moc! Wiele badań sugeruje, że życzliwe mówienie do siebie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.

?W badaniach przeprowadzonych przez Neff (2003, 2011) skupiono się na pojęciu „samooceny współczującej”, czyli pozytywnego i akceptującego podejścia do samego siebie. Wyniki wskazują, że samoocena współczująca koreluje z większą odpornością na stres, mniejszą tendencją do depresji i lęku oraz z większą umiejętnością radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi.
?A w badaniu przeprowadzonym przez Breines i Chen (2012) badacze wykazali, że samokrytyka i negatywne mówienie do siebie zwiększają poziom kortyzolu, hormonu stresu, podczas gdy życzliwe mówienie do siebie może zmniejszyć poziom kortyzolu.

?✨?Jak widać, życzliwe mówienie do siebie jest ważne! Dlatego warto podjąć decyzję o traktowaniu samego siebie z szacunkiem, akceptacją i empatią, tak jak traktuje się przyjaciela. Każdy z nas zasługuje na miłość i szacunek, także i zwłaszcza od samego siebie. Bądźmy sobie przyjaciółmi!


Źródła znajdziesz TU.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *