Recenzja książki psycholożki z Yale „Jesz, pijesz, rozpamiętujesz? Uwolnij się z pułapki zgubnych nawyków”
Ta książka Susan Nolen-Hoeksema, profesorki Yale, jest o niszczycielskiej triadzie, która dotyka miliony kobiet na całym świecie. Mowa o: objawach depresji, zaburzeniach odżywiania i nadużywania alkoholu, co autorka nazywa toksycznym trójkątem.
Sprowokowana jej doświadczeniem naukowym, zaczęłam czytać. #StresKilerWspółpracuje
Susan, amerykańska psycholożka kliniczna, która od lat 80 zajmowała się badaniami na temat zdrowia psychicznego kobiet, dzieci i młodzieży napisała książkę o czymś, z czym mogę się bardzo utożsamić (depresja, objadanie się i alkohol to moje życie 12 lat temu).
W „Jesz, pijesz, rozpamiętujesz? Uwolnij się z pułapki zgubnych nawyków” autorka obiecuje nam pomóc wydostać się z mrocznego trójkąta. W tym celu dzieli książkę na dwie części: 1) informacje, badania i wnioski oraz 2) narzędzia, jak się z nim uporać.
Zawiera przy tym historie kobiet i przykłady tego, jakie procesy myślowe sprawiają, że z zachowujemy ścisłą dietę przez 5 dni w tygodniu, a w weekend wszystko puszcza i trafiamy w obżarciowy lub/i alkoholowy tryb — coś, co Taco Hemingway unaocznił w „Białkoholikach”.
Mówi również o dziewczynach, nastolatkach, które już młodym wieku przechodzą na drakońskie diety. Sama to przeżywałam, ale dane dotyczące dziewcząt ogólnie są bardzo szokujące.
Toksyczny trójkąt
Zaciekawiła mnie teza, że to wszystko przez naszą kobiecą wrażliwość. Przez nią często stosujemy „mechanizm stresowy skierowany do wewnątrz” – czyli w sytuacjach stresowych, kiedy chcemy zaradzić problemom, zwracamy się w głąb siebie i często wybieramy działania autodestrukcyjne; zamiast rozwiązać problem w zdrowy sposób. Gdy tak wspominam moje dawne doświadczenia, myślę: „Tak właśnie było!”.
Muszę stwierdzić, że dużo bardziej spodobała mi się pierwsza część, gdzie Susan opisuje drogi wejścia w toksyczny trójkąt, przytacza metaanalizy i badania na tysiącach uczestników. Pierwsze rozdziały to ogromna dawka wiedzy, statystyk i badań na temat kobiet, ich zachowań, natury i zaburzeń (przepisy zajmują 23 strony). Ale w trakcie czytania, nie mogłam doczekać się drugiej części książki, w której dostałabym w końcu informacje JAK TEMU ZARADZIĆ?!
No i na drugiej części nieco się zawiodłam, ponieważ przytaczane narzędzia są bardzo pospolite. Mimo to autorka podaje przy nich całkiem sporo konkretnych ćwiczeń: mindfulness, metoda dziennika, czy pozytywne wizualizacje, co czyni je nie mniej korzystnymi.
Książka napisana jest prostym językiem, ale ilość przytaczanych badań może przytłoczyć. Te fragmenty są ciekawe i suche zarazem — zwłaszcza w rozdziałach o biologii kobiet: procesach chemicznych w mózgu i hormonach. Bardziej irytowały mnie jednak liczne powtórzenia. Praktycznie w każdym rozdziale czytamy, że „kobiety kierują swój stres do wewnątrz”. Powtórzeń jest tak dużo, że wzięłam to za celowy zabieg.
Podobały mi się za to przykłady kobiet i ich zachowań „z życia wziętych”. Było tego sporo. Pokazywały dokładnie, co autorka ma na myśli i były polem do utożsamienia się z którymś z przypadków. Podobało mi się również, że rozwinęła radę o asertywności o to, jak może zareagować na asertywny komunikat druga strona. To ciekawe rozwinięcie tematu, którego nie widziałam często w poradnikach.
“Jesz, pijesz, rozpamiętujesz? Uwolnij się z pułapki zgubnych nawyków” to poradnik napisany przez kobietę — dla kobiet, zwłaszcza tych, które odnajdują siebie w toksycznym trójkącie. Możecie sięgnąć po nią po pigułkę wiedzy, ale na bank nie zastąpi terapii.
Moja ocena to 3,5/5, bo ostatecznie książka się trochę dłużyła.
Link do książki: https://www.empik.com/jesz-pijesz-rozpamietujesz-nolen-hoeksema-susan,p1289192859,ksiazka-p
Dziękuję Zwierciadlo.pl za wysłanie książki i współpracę!
O autorce:
Susan Kay Nolen-Hoeksema (22.05.1959 – 2.01.2013) była amerykańską psycholożką kliniczną i profesorką psychologii na Uniwersytecie Yale. Badała sposoby, w jakich strategie regulacji nastroju mogą korelować z podatnością danej osoby na depresję. Jej życiowe dokonania zostały uhonorowane w lutym 2014 roku przez specjalną sekcję w Journal of Abnormal Psychology.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!