Recenzja ““Z pamiętnika początkującego psychiatry”

z-pamietnika-poczatkujacego-psychiatry-3

“Z pamiętnika początkującego psychiatry” to historia dr. Adama Sterna przedstawiające jego 4-letni pobyt na psychiatrii w Harvard Medical School. Przechodzimy przez jego doświadczenia szkoleniowe, interwencje na oddziale szpitalnym (również dziecięcym), w izbie przyjęć oraz w gabinecie terapeutycznym.

#StresKilerWspółpracuje

Zainteresowały mnie zajęcia z emocji, przez które przechodzili stażyści oraz rada od starszych fachem, by „nigdy nie martwić się samotnie”. Corem książki był jednak świat wewnętrzny autora — uczucia, życie miłosne i przemyślenia dotyczące zawodu psychiatry. Obserwujemy przytłoczenie codziennymi obowiązkami i nieustannymi próbami pogodzenia ich z życiem osobistym. Czytając, zastanawiałam się, kiedy w ogóle miał czas, by pisać ten pamiętnik.

Stern wzbogaca swoją książkę przejmującymi historiami pacjentów, którzy wywarli na niego duży wpływ. Poznajemy trudy w podejmowaniu decyzji, jak i mix emocji, których doświadcza psychiatra w różnych etapach kontaktu z pacjentem. Większość lektury skupia się jednak na rozterkach sercowych autora — licznych randkach i interakcjach z koleżankami. Te miejscami były nudnawe i opisane w sposób niedający poczucia współodczuwania emocji (trochę takie “Trudne sprawy”).

W porównaniu do podręczników samopomocowych, to jest łatwa i przyjemna lektura; życiowa. Przeplatana dialogami, które nie raz emanowały takim sarkazmem, że powodowały parsknięcie śmiechem.

Krótko sumując – to połączenie Chirurgów i Dr House’a, dlatego ja będąc fanką powyższych, oceniam ją dobrze. Prawdą jest, że case study pacjentów były skrajnie lakoniczne, ale wystarczyły, by móc wyobrazić sobie przez jakie uczucia, emocje i doświadczenia przechodzi psychiatra. Polecam również, jeśli ktoś planuje ten zawód w przyszłości.

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za przesłanie książki i współpracę 🙂

Moja ocena: 4/5

Link do książki: https://bit.ly/z-pamietnika-mlodego-psychiatry

O autorze:

Adam Stern – psychiatra w Beth Israel Deaconess Medical Center, adiunkt psychiatrii w Harvard Medical School.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *