“Sztuka Obsługi Życia” – prof. Dudek, prof. de Barbaro i Piotr Żak w rozmowie
“Sztuka Obsługi Życia” – moja recenzja książki
“Sztuka Obsługi Życia” to zapis rozmów dwóch wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii prowadzonych przez Piotra Żaka. Prof. Dominika Dudek i prof. Bogdan de Barbaro w luźnej formie, ale merytorycznie opowiadają o życiu w trakcie pandemii i problemach przez nią powstałych. W swoich subiektywnych opiniach poruszają tematy, które są na językach od ponad roku w każdym z domów, dlatego też i ja sięgnęłam po tę pozycję.
#StresKilerWspółpracuje
Mówią o intymności, wolności, ekologii, wierze, jak również o problemach powstałych w domach w związku z lockdownem, podziałach rasowych, hejcie w sieci i wynikach wyborów.
Czasami filozofują, a czasami wspominają swoje personalne historie, co pozytywnie zmniejsza dystans z odbiorcą. “Sztuka Obsługi Życia” składa się z czterech głównych rozdziałów: sytuacji w domu i na świecie oraz tego, co się dzieje wewnątrz nas i czym żyjemy.
Rozkręca się powoli. Autorzy poruszają tematy trudne i kontrowersyjne, więc nie sposób czytać tej książki bezemocjonalnie. Miejscami byłam zła, bo zamiast relaksować się przy lekturze, czerpać inspiracje, książka przytłaczała, np.ilością kwestii politycznych. Z drugiej strony rozumiem, że sytuacja w kraju wymaga jej poruszenia w rozmowach.
Cenne są dla mnie poruszane tematy filozoficzne. Jasne jest, że z niektórych dywagacji nic nie wychodzi, bo nie starczyłoby tuszu w drukarni, by je omówić. Niemniej niektóre, jak inny vs. obcy lub wiara vs. wiedza dają wiele do myślenia.
Miejscami jednak książka mocno etykietuje, jak w przypadku rozmów o 💉💉. Szkoda, że autorzy nie poruszają, chociażby tematu lęku przed 💉 lub znikomej edukacji w tym zakresie. Czasami wydaje się, że książka jest stronnicza. Miejscami skręca w jedną stronę i tworzy konkretną narrację, a profesorowie w większości tematów są ze sobą zgodni. Myślę, że ciekawiej byłoby czytać wypowiedzi osób o podobnych specjalizacjach, ale (nieco bardziej) odmiennych spojrzeniach.
Czytając, kilka razy się zgubiłam, jak w przypadku, gdy autorzy przeszli z tematu o zwiększaniu wrażliwości ekologicznej do urojeń. Ogólnie jednak znalazłam dla siebie kilka ciekawych spostrzeżeń i uważam, że warto sięgać po takie książki, słuchać i czytać wypowiedzi różnych osób, by móc na końcu wypracować swoją własną opinię na dany temat.
Książka przeznaczona dla osób lubiących rozmowy filozoficzne, psychologiczne, jak i te o polityce. Zachęcam czytać takie pozycje wolno, by dać sobie chwile do refleksji nad poruszanym tematem.
Moja ocena: 3,5/5
O autorach:
- Dominika Dudek – lekarka psychiatra, specjalistka w zakresie psychiatrii klinicznej, profesor nauk medycznych UJ
- Bogdan de Barbaro – lekarz psychiatra, psychoterapeuta, profesor nauk medycznych UJ
- Piotr Żak – były redaktor popularnonaukowego miesięcznika “Charaktery” poświęconego psychologii
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!