Natrętne myśli? Jest o tym książka. Moja recenzja „Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień”

#StresKilerWspolpracuje

To zdjęcie obrazuje moją opinię na temat tej książki. Tylu znaczników chyba nigdy nie miałam 😀 Wracając do poradników rozwoju osobistego, podjęłam się przeczytania nowej publikacji: “Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień”.

Książka zaczyna się od…przejścia do sedna, tj. tematu z okładki. W miarę czytania pierwszych stron czekałam na łagodną introdukcję tematu, a tu mamy wejście z grubej rury – ciekawe doświadczenie. To od razu zasugerowało mi, że autorzy są bardzo konkretni, a poradnik nie będzie “przelaną” dłużyzną.

I nie był.

Każdy z nas miewa natrętne myśli

Książka przemyślana, chronologiczna i ułożona przyczynowo-skutkowo. Para psychologów przedstawia strategie radzenia sobie z niechcianymi myślami, przełamując stereotyp, że możemy kontrolować nasze myśli. Przedstawiają fakty i najnowsze ustalenia dot. natrętnych myśli. Potem – opisy ich różnych rodzajów, następnie mity i FAQ, a w ostatnich rozdziałach pomagają nam posiąść umiejętności, dzięki którym lepiej poradzimy sobie z natrętnymi myślami.

Opisy podobnych metod znałam już wcześniej, więc łatwo mi było przebrnąć przez ostatnie rozdziały i wraz z książką nie uczyłam się tego od nowa. Jednak — mam wrażenie, że naukowcy siedzą tak głęboko w głowie, że proste rzeczy zdają się utrudniać i rozpisywać na X kroków, które można by było skondensować do 2. Ja to wzięłam z przymrużeniem oka, bo wiem, że doktorzy psychologii muszą być mega precyzyjni. Jednak pamiętajmy, że im więcej punktów do zapamiętania przy zmienianiu percepcji, tym trudniej wdrożyć je z kartki do realnego życia. A chodzi o to przecież, żeby poradnik był praktyczny.

Natomiast to, co było dla mnie nowe, to zdefiniowanie trzech podstawowych “głosów” w głowie: Głosu Niepokoju, Fałszywego Pocieszyciela i Wewnętrznej Mądrości. Więcej Wam nie zdradzę, ale zauważenie ich w codziennym życiu rzeczywiście nie jest problematyczne 🙂

Przykłady i przystępna składnia

Autorzy zadbali o dobre zrozumienie tematu. Gdy dowiadujemy się czegoś nowego, idą za tym dobitne przykłady. To sprawia, że wiedza strukturalnie układa się w głowie i nie czujemy się zasypani informacjami. Dodatkowo — gdy dotykają trudniejszego tematu (np. jak powstaje lęk), obrazują go dla lepszego zrozumienia. To, jak i prosty język sprawiają, że książka jest łatwa do utożsamienia się, a i szybko i przyjemnie się ją czyta.

Książka uświadamia, uczy, ale jest też pełna współczucia. Czasami, gdy przykłady zawierają triggery — jesteśmy o tym poinformowani kartkę wcześniej, a kartkę po rozdziale czytamy słowo wsparcia, dla osób, które mogły doświadczyć niepokoju. Także, gdy poruszany w rozdziale temat wymaga dod. konsultacji z psychologiem lub lekarzem, dostajemy o tym informację.

“Uwolnij się od natrętnych myśli i wspomnień” to trzeźwe spojrzenie na zagadnienie. Autorzy wprost piszą o mitach i popularnych technikach pozbycia się myśli, które mogą przynieść odwrotny skutek. Cieszy mnie, że tu wspomnieli o medytacji i zwrócili szczególną uwagę na to, że jej celem nie może być całkowite pozbycie się myśli (co nigdy nie powinno być jej celem samym w sobie):

“Medytacja i joga mogą być pomocne zarówno w zmniejszaniu skłonności do “lepkości” umysłu, jak i do wikłania się w myśli, lecz jeśli są podejmowane z zamiarem ich pozbycia się czy przezwyciężenia, a nie zmiany relacji do nich, nie będą skuteczne.”

Szersze spojrzenie na natrętne myśli

Ten poradnik pomaga spojrzeć na nasze myśli z innej perspektywy. Moim zdaniem to dobra pozycja popularnonaukowa i uważam, że niektórym może przynieść nawet poczucie ulgi. Wcześniej czytałam książkę o podobnej tematyce “W sieci natrętnych myśli”, która może być dobrym uzupełnieniem tematu (choć czyta się ją nieco gorzej).

Jak przy każdej takiej książce, pamiętajcie, że nie zastąpi terapii i porady lekarza. Jak wszystko, tak i ta książka, dla niektórych osób może okazać się niekorzystna i przed skorzystaniem z porad w niej zawartych warto zasięgnąć też porady specjalisty.

Staram się jak najszybciej publikować takie materiały, żebyście mogli skorzystać z mojej opinii wybierając daną pozycję! Jeśli jest dla was choć trochę wartościowa 😀 Dlatego dziękuję Wydawnictwu Feeria za możliwość przeczytania jej zaraz po premierze!

Moja ocena: 4,5/5

Link do książki: https://www.empik.com/uwolnij-sie-od-natretnych-mysli-i-wspomnien-winston-sally-m-seif-martin-n,p1277669473,ksiazka-p

O autorach:

  • Sally M. Winston (dr), psycholożka, klinicystka, otrzymała nagrodę Jerilyn Ross Clinician Advocate Award; od dziesięcioleci prowadzi warsztaty dla terapeutów
  • Martin N. Seif (dr), dyplomowany specjalista w zakresie psychologii poznawczo-behawioralnej certyfikowany przez ABPP, klinicysta, który spędził ostatnie trzydzieści pięć lat na opracowywaniu innowacyjnych i wysoce skutecznych metod leczenia zaburzeń lękowych, w tym: lęku napadowego, agorafobii, fobii specyficznych, lęku społecznego i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych; jest licencjonowanym psychologiem zarówno w Nowym Jorku, jak i Connecticut.

Przeczytaj także…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.