„Jak rozpoznać psychopatę” – moja opinia o książce.

jak rozpoznac psychopatę opinia o książce

#StresKilerWspółpracuje

Cześć!

Los chciał, że zaraz po obejrzeniu serialu The Fall (polecam!), dostałam propozycję zrecenzowania “Jak rozpoznać psychopatę”, która wchodzi właśnie do księgarni.

Zgodziłam się.

Autor już na wstępie wyjaśnia skrót, jakim się posługuje (na potrzeby recenzji też się nim posłużę). Zamiast “psychopata” należałoby mówić “człowiek z diagnozą osobowości psychopatycznej*”. Mark Freestone jest doktorem socjologii, który 15 lat pracował w brytyjskich więzieniach i placówkach służby zdrowia. Jego zadaniem była obserwacja spotkań psychopatów z psychologami i opisanie prób przywrócenia ich do społeczeństwa. Jako badacz całymi dniami przyglądał się także zachowaniom poszczególnych więźniów i zyskiwał wgląd w to, co się dzieje, gdy więzienni psychologowie wrócą już do domów:

„Jadłem z psychopatami, śmiałem się i płakałem z nimi[…]. Byłem obiektem manipulacji jak i jej sprawcą.”

Autor obrazuje nam personę psychopaty powołując się na książki i badania, a potem w 9 rozdziałach przedstawia 7 stadiów przypadków. Opisani tu mężczyźni i kobieta popełnili poważne przestępstwa. Zagłębiamy się w ich doświadczenia z dzieciństwa, potem w trudne przeżycia dorosłości i wykroczenia, jakie popełnili. Ostatecznie obserwujemy ich zachowania po diagnozie, w więzieniach i oddziałach specjalistycznych. Są to intrygujące, otwierające głowę historie. 

Choć na większość tez o psychopatach, autor podaje źródła naukowe, to nie jest psychologiem. Dlatego też podeszłam do tej książki, jak do zbioru opowiadań i doświadczeń, skupiając się na jego odczuciach i wynikach obserwacji. 

Jest to pozycja lekka, zrozumiała i szczera; choć miejscami wulgarna i przytłaczająca przemocą. Przy opisach więziennych niesnasków rozśmieszyło mnie, gdy autor scharakteryzował jednego z osadzonych, jako ten “z rozwolnieniem obelg”. Irytowało mnie natomiast przemycanie w ich historiach więziennych plotek lub przewidywań autora – co by było, gdyby…(które trudno nakreślić pod jakimkolwiek kątem).

Gdy skończyłam czytać, poczułam ulgę. Chyba poświęcenie dnia na zgłębianie przestępstw i manipulacji to już dla mnie za dużo. Zwłaszcza, gdy wsadzimy je między łamiące serce historie z dzieciństwa.

Freestone wyraźnie chce pokazać, że „psychopata” często oznacza coś więcej niż tylko diagnozę. Proponuje odmienną perspektywę: więcej obserwacji, mniej oceniania. Skłania do refleksji, gdy krytykuje nasze mniemania dotyczące psychopatów i etykietowanie ich. Podaje też w wątpliwość terminologię, proces diagnostyczny i terapię tych osób, nawołując specjalistów do pochylenia się mocniej nad tym tematem.

I chociaż wnioski, które wyciąga ze swoich obserwacji potraktowałam z przymrużeniem oka (bo nie ma referencji psychologicznych), to myślę, że niemądrym byłoby nie posłuchać opinii osoby, która spędziła z nimi 15 lat swojego życia. Książka dała mi do myślenia i skłoniła do poszukania informacji na temat tego zaburzenia. Pokazała, że jest nam potrzebne większe zrozumienie dla osób nim dotkniętych.

“Jak rozpoznać psychopatę” jest ciekawym uzupełnieniem akademickich artykułów i zbiorów naukowych. Oceniam tę pozycję w kategoriach literatury faktu, a nie w kategoriach stricte edukacyjnych.

👉Dziękuję Wydawnictwu Muza za egzemplarz w ramach współpracy.

👉Moja ocena: 4/5

👉Link do książki: bit.ly/JakRozpoznaćPsychopatę


O autorze:

Dr Mark Freestone – socjolog i wykładowca w Centrum Psychiatrii Queen Mary University of London. 15 lat pracował jako badacz w sądowej służbie zdrowia psychicznego i w więzieniach, w których przebywają najgroźniejsi przestępcy w Wielkiej Brytanii. Jest redaktorem Journal of Forensic Psychiatry and Psychology i doradcą NHS England. Opublikował kilka artykułów naukowych na temat zaburzeń osobowości, psychopatii i ryzyka przemocy. Badanie “Podtypy psychopatii w brytyjskiej populacji gospodarstw domowych: wyniki krajowego badania zachorowalności psychiatrycznej w gospodarstwach domowych” jest jego najczęściej cytowanym dziełem.

*Kim jest osoba z diagnozą osobowości psychopatycznej?

Ciekawie na ten temat wypowiada się profesor SWPS w tym wywiadzie. Podsyłam Wam, jako pierwsze uzupełnienie tematu:

Jaka jest różnica między psychopatą, socjopatą a narcyzem?

Jako drugie uzupełnienie tematu podsyłam Wam film, w którym amerykańska psycholożka, Dr Ramani, omawia różnicę między socjopatą, psychopatą i osobą z narcystycznymi zaburzeniami osobowości. Materiał jest po angielsku, ale włączcie sobie napisy. Jest naprawdę przejrzyście wytłumaczone.

Przeczytaj także…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *