Uciekasz od problemów?

rodzaje ucieczek

Spisałam #zaobserwowane (u siebie i u innych) sposoby ucieczki przed problemami. Czy uciekacie w ten sposób przed stresem lub trudnymi emocjami?

Jak uważacie, czy takie ucieczki mogą być dobrym sposobem radzenia sobie? A może zawsze są złe?

Ostatnio zrobiłam post o tym, kiedy unikanie stresujących sytuacji może być problemem. Dzisiaj więc kilka słów o tym, w jaki sposób unikamy stresujących sytuacji i jak uciekamy od swoich problemów.

Prawda jest taka, że wszyscy spotykamy się z trudnymi, życiowymi sytuacjami. Działamy wtedy według swoich strategii, które pomagają nam sobie z nimi radzić. Jedną z nich jest właśnie ucieczka.

Moim zdaniem, krótkoterminowo ucieczka od problemu (np. w samotność) może nam dać pole do zdystansowania, zrozumienia swoich emocji, nabrania szerszej perspektywy i wypracowania pozytywnego rozwiązania. Jednak długoterminowo chowanie głowy w piasek nie jest dobrym wyjściem (zwłaszcza gdy podczas takiej ucieczki krzywdzimy siebie lub innych). Ucieczka to strategia przynosząca ulgę, ale na krótką metę. Działanie, które tylko na chwilę nas odstresowuje.

Na szczęście są inne strategie*, które przychodzą nam z pomocą w trudnych sytuacjach, są nimi np.:

  • konfrontacja z problemem i wypracowanie rozsądnego rozwiązania,
  • praca z emocjami – przywrócenie równowagi emocjonalnej,
  • szukanie wsparcia u innych,
  • uznawanie własnej odpowiedzialności za rozwiązanie problemu,
  • planowanie – przemyślenie rozwiązania problemu i zmiana sytuacji,
  • nadanie pozytywnego znaczenia sytuacji koncentrując się na osobistym rozwoju.

Zazwyczaj stosujemy kombinację powyższych, ale najważniejsze jest to, by nie zamiatać wszystkiego pod dywan, a żeby wziąć odpowiedzialność za swoje życie i podejmować próby wyjścia z niekorzystnej sytuacji.

*niektóre strategie wyodrębnione w kwestionariuszu przez naukowców Folkman, Lazarusa i in.: https://prevention.ucsf.edu/sites/prevention.ucsf.edu/files/uploads/tools/surveys/pdf/Ways%20of%20coping.pdf

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *