Rozmawiam ze sztuczną inteligencją o zdrowiu psychicznym

rozmawiam-ze-sztuczną-inteligencją-o-zdrowiu-psychicznym

Wczoraj ucięłam sobie krótką pogawędkę z CzatemGPT od OpenAI na temat stresu i zdrowia psychicznego i podzielę się z Wami moim doświadczeniem (przesuń w lewo).

Sztuczna inteligencja może być już używana do odpowiadania na pytania z prawie każdej dziedziny życia, również z zakresu zdrowia psychicznego, ale czy to jest bezpieczne i czy działa? Jak możemy być pewni, że informacje, które otrzymujemy, są wiarygodne i odpowiednie dla naszych potrzeb?

ChatGPT to konkretna implementacja modelu GPT (skrót od Generative Pretrained Transformer – generatywny model uczenia maszynowego) w postaci czatu, umożliwiająca użytkownikom rozmawianie z modelem i uzyskiwanie odpowiedzi na różne pytania. Model uczy się na podstawie milionów tekstów z Internetu.

Rozmawiając z czatem, przeważnie czułam zaskoczenie. Zaskoczenie tym, że można z nim pisać po polsku, że ignoruje błędy pisowni i brak interpunkcji; że udziela precyzyjnych odpowiedzi i zachowuje logikę wypowiedzi w całej konwersacji. Porównując jakość tych odpowiedzi z licznymi poradnikami psychologicznymi, podcastami i filmami z udziałem psychologów, mogę stwierdzić, że odpowiedzi AI są podobne do tychże porad poświęconych zdrowiu psychicznemu.

Dlatego: czy skrytykuję to narzędzie? Nie. Stesty-niestety cały świat zmierza w kierunku maszyn, robotów i ich automatyzacji, a te z początku też nie są idealne. Model oparty na tekstach z Internetu na razie nie brzmi zbyt przekonująco, bo przecież Internet jest pełen bzdur. Czy AI oddziela te wartościowe od śmieci? Nie wiem. Wiem za to, że to normalne, że nowości budzą w nas strach, a czasami sprzeciw, ale ja staram się podejść obiektywnie, z ciekawością małego badacza, dlatego też chętnie posłucham opinii psychologów i psychoterapeutów na ten temat.

Czy polecę w ten sposób rozwiązywać swoje problemy? Nie. Uważam, że sztuczna inteligencja (jak i smartfony) wraz z postępem ludzkości przyniesie nam zarówno wady, jak i zalety, ale nie ufałabym jej bezgranicznie. I chociaż już dziś AI może nam pomóc w udzielaniu informacji, to nic nie zastąpi profesjonalnej porady i opieki ze strony specjalisty. Warto sprawdzać wiarygodność i podchodzić sceptycznie. Pamiętajmy, że nasze zdrowie psychiczne (i fizyczne) jest bardzo ważne i powinniśmy zadbać o nie w mądry sposób. ??‍??‍?

Jak Wy oceniacie te odpowiedzi?

#sztucznainteligencja #psychologia #samoopieka #depresja #stres #zdrowiepsychiczne #psychoterapia #świadomość #wellness #lęk #chorobapsychiczna #świadomośćzdrowiapsychicznego #miłośćdosiebie #szczęście #pozytywneMyślenie #terapia #wsparcie #psycholog #promocjazdrowiapsychicznego #psychiatria #pozytywnapsychologia #nastawienie #zdrowiepsychiczne #psychologiczne #radypsychologiczne #stresmanagement #zdrowieumysłu #poradapsychologiczna

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *