Pomoc psychologiczna: Znajdź specjalistę dla siebie + Pierwsza wizyta

Dzisiaj wpis inny niż wszystkie. Zrobiłam krótki filmik o znalezieniu profesjonalnej pomocy psychologicznej. Już od jakiegoś czasu chciałam podjąć taką współpracę, bo dostaję od Was dużo wiadomości prywatnych z prośbą o pomoc, rozmowę, poradę.

Na blogu i w mediach społecznościowych dzielę się z Wami swoimi problemami, przemyśleniami, doświadczeniami oraz swoją subiektywną opinią na ich temat. Czasami wspieram się książkami z półki Psychologia, Rozwój, Zdrowie, ale nie udzielam indywidualnych porad i nie prowadzę terapii.

Zapewnij sobie profesjonalną pomoc

Nie mogę i nie chcę tego robić, ale też przykro mi odmawiać Wam indywidualnej rozmowy, gdy wiem, że czasami jedyne, czego potrzebujecie to wysłuchania. Pragnę podkreślić, że nie jestem psycholożką, ale istnieją portale, które zapewniają dostęp do specjalistów, z którymi możecie przerobić swoje problemy. Są to osoby, które uzyskały dyplom ukończenia studiów na kierunku Psychologia lub/i certyfikat z ukończenia szkoły psychoterapii, dlatego możecie śmiało zwrócić się do tych osób o pomoc, konsultację lub profesjonalną poradę.

Patrząc po sobie, myślę, że Wy również możecie mieć problem w wyszukaniu odpowiedniego dla swojego problemu specjalisty. Być może nie wiecie, jak w ogóle zabrać się za znalezienie takiej osoby. Dlatego patrząc od strony pacjenta, przetestowałam kilka portali oferujących dostęp do psychologów i psychoterapeutów, ale również pomoc w doborze specjalisty* i wyłoniłam dwa najlepsze, a na filmiku prezentuję Wam jeden z nich: sensly.com

4 minuty dla portalu Sensly

Ja wybrałam Sensly, bo: 

 • ma najlepszy według mnie, łatwy i czytelny formularz doboru,
 • posiada specjalistów oferujących darmową konsultację,
 • sam proces od zapisu do wizyty online jest mega prosty,
 • ma minimalistyczną stronę, na której się nie zgubię (takie lubię),
 • to firma z polskim kapitałem.

? sensly.com ?

Sensly cały czas rozbudowuje swoją bazę dostępnych specjalistów. Jeżeli czytają mnie osoby z dyplomem psychologa lub certyfikatem psychoterapeuty, to możecie podjąć z nimi współpracę.

Pierwsza wizyta u specjalisty

Skoro już jesteśmy w wątku o pomocy psychologicznej, to jak wspominacie swoją pierwszą wizytę u psychologa, psychoterapeuty, psychiatry? Wolicie spotkania w gabinecie, czy on-line?

Dla mnie pierwsza wizyta była bardzo stresująca i obarczona silnymi emocjami. Wtedy nie było takich portali, nie wiedziałam, do kogo pójść najpierw. Nie wiedziałam, do kogo mogę się zwrócić ze wszystkimi moimi pytaniami. Nie wiedziałam, czy dobrze robię i czy wybrałam odpowiednią osobę. Teraz macie takie rozwiązania, odpowiednie portale, psychoedukację, dużo więcej linii pomocy – korzystajcie z nich. 

Gdybym teraz zdecydowała się na pomoc psychologa lub psychoterapeuty, podczas pierwszej wizyty dogłębnie dopytałabym o doświadczenie i certyfikaty wybranego specjalisty. Jeśli czułabym się bezpiecznie, opowiedziałabym swój problem, a następnie ustalilibyśmy cel, częstotliwość i zasady spotkań/terapii, żebym wiedziała, czego się spodziewać i była w stanie oszacować miesięczny koszt.

Nastawcie się na to, że pierwsza wizyta będzie dosyć specyficzna, zapoznawcza. Omówicie kwestie organizacyjne i techniczne. Po kilku pierwszych spotkaniach powinniście nawiązać relację terapeutyczną, nabrać zaufania i chęci do współpracy z danym specjalistą. Ten pierwszy raz może wymagać odwagi, możecie czuć wiele emocji naraz. To w porządku czuć je wszystkie.

Zastanówcie się też (sami lub/i z wybranym specjalistą), czy chcecie zdecydować się na spotkania on-line czy w gabinecie. Zarówno dla Was, jak i dla drugiej strony może (ale nie musi) mieć to duży wpływ na powodzenie terapii. Osobiście odbyłam -dziesiąt wizyt w gabinecie i -dziesiąt on-line i dla mnie nie ma to większego znaczenia. Pewnie dlatego, że pracuję zdalnie od kilku lat i umiem w ten sposób nawiązywać relacje. Wyobrażam sobie, dlaczego niektórzy preferują spotkania on-line, ale rozumiem też korzyści spotkań w gabinecie. Rozważcie (i przetestujcie), jaka opcja jest najlepsza dla Was.

[Disclaimer raz jeszcze] Pamiętajcie, że warto skorzystać z pomocy, czy to w przypadku problemów w relacjach, z samooceną, stresem, czy niepokojem lub gdy po prostu czujecie potrzebę rozmowy o Waszych emocjach i o tym, przez co przechodzicie. Jak zawsze uczulam Was, żebyście myśleli po swojemu, rozeznali się w temacie, sprawdzili specjalistę i podjęli najlepszą decyzję dla Was samych.

Lista przetestowanych portali:

 • sensly.com
 • twojpsycholog.pl
 • therapify.eu
 • avigon.pl
 • epsycholodzy.pl
 • psychoterapiacotam.pl

Na koniec chciałbym wyznać, że ten, jak i każdy filmik sporo mnie kosztuje ze względu na przeżytą kiedyś traumę, ale odważnie staram się i stawiam kolejne kroki. Maksymalnie docenię każde serduszko, komentarz i udostępnienie 🙂 Jeśli macie, jakieś sugestie, to przyjmę też każdą konstruktywną krytykę 😀

*pomoc w doborze specjalisty opiera się w głównej mierze na wypełnieniu formularza, co nie jest idealnym rozwiązaniem, ale ze względu na prostotę i wygodę dla obu stron, jest dla mnie akceptowalne; na niektórych portalach jest możliwość konsultacji z psychologiem lub osobą studiującą psychologię, która wskaże Wam, do kogo konkretnie zwrócić się o pomoc

**(do filmu) telefony zaufania płatne zgodnie z cennikiem operatora

Przeczytaj także…

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *