Powiedz „NIE” na 15 sposobów
Jeśli trudno Ci powiedzieć „nie”, to nie jesteś sam/a. Sposobów na powiedzenie „nie” jest wiele i większość z nich zależy od konkretnej sytuacji, ale tu masz 15 przykładów, jak może brzmieć Twoja odmowa.
1.Nie, dziękuję.
2.Dzięki, że pytasz, ale odp. brzmi nie.
3.Nie, to po prostu nie moja sprawa.
4.Nie, nie jestem odpowiednią osobą do pomocy.
5.Doceniam Twój czas, ale nie, dzięki.
6.Cieszy mnie, że pytasz, ale nie mogę tego zrobić.
7.W tej chwili jestem zajęta, więc muszę odmówić.
8.Nie, nie chcę brać dodatkowych rzeczy na głowę.
9.Nie, to nie dla mnie.
10.Dzięki za radę, ale nie zrobię tego.
11.Nie, nie jestem na to przygotowana.
12.Nie, nie będzie to dla mnie komfortowe.
13.Nie, nie znam Cię na tyle dobrze, by (…)
14.Może nie wyraziłam się jasno, odp. brzmi nie.
15.Chciałabym móc, ale nie chcę (Phoebe Buffay)
W tej chwili wszyscy radzimy sobie z tą trudną (zdrowotnie i gospodarczo) sytuacją po swojemu. Niektóre osoby kontaktują się z nami, żeby podtrzymać relacje, porozmawiać, podzielić się obawami, zaproponować nowe rozwiązania, czy nawet zaprosić nas do wspólnego spędzenia czasu. Takim osobom czasami po prostu chcemy powiedzieć NIE (w niektórych wręcz musimy).
Jeśli uważasz, że w tej niekomfortowej dla nas wszystkich sytuacji „NIE i kropka” może zabrzmieć wrogo, to możesz spróbować tego, co ja: Jednocześnie szanując swoje granice, informuję drugą stronę, dlaczego odmawiam.
I nie dlatego, że muszę się usprawiedliwić (bo nie musisz się tłumaczyć!), ale raczej po to, by uczynić komunikację przyjaźniejszą i bardziej klarowną dla drugiej strony:
„Brzmi cudownie, ale w tej chwili chcę się skupić na innych rzeczach, więc nie. Może spróbujemy za kilka miesięcy?”
„Temat wirusa jest ważny, ale powoduje u mnie napięcie i nie chcę o tym rozmawiać. Powiedz, jak ta ostatnia książka, którą przeczytałaś?”
„Nie chcę tam iść, w tej chwili priorytetem jest moje zdrowie. Mam nadzieję, że mnie rozumiesz. Możemy się tam wybrać za pół roku.”