Co robić, gdy jesteśmy zestresowani? (wg WHO)
Światowa Organizacja Zdrowia wydała ciekawy przewodnik, który ilustruje, jak poradzić sobie w sytuacjach stresowych. Postanowiłam opracować na jego podstawie powyższą grafikę, by pokazać, że każdy z nas może reagować inaczej.
Ale… co robić, gdy jesteśmy zestresowani i gdy myśli i uczucia targają nami na lewo i prawo? Poradnik podpowiada: odczepić się od nich za pomocą uważności wracając do „tu i teraz”.
„Odczepienie (się)” składa się z trzech kroków:
1) ZAUWAŻ, że przyczepiła się do Ciebie trudna myśl lub uczucie. Uświadom sobie, że Cię rozprasza i zauważ je z ciekawością.
2) NAZWIJ trudną myśl lub uczucie: „Czuję sfrustrowanie”, „Zauważyłam, trudną myśl o przyszłości”.
3) BĄDŹ UWAŻNY/A w tym, co (gdzie? jak? z kim?) teraz robisz. Możesz też wykonać następujące ćwiczenie: weź szklankę wody i pij ją powoli, zwracając uwagę na wszystkie doznania (smak, zapach, temperaturę, gęstość, kolor). Zachęcam do wymyślenia własnego ćwiczenia na uważność 🙂
źródło i wszelkie propsy: WHO
To prawda, kiedy czujemy się zestresowani to gorzej śpimy, a co za tym idzie, skoro jesteśmy niewypoczęci, to łatwiej się irytujemy.
No właśnie, jeżeli nasze podstawowe potrzeby – potrzeby fizjologiczne(sen, ale także głód, pragnienie) nie są zaspokojone, to ciężej nam się funkcjonuje.