Ale serca mamy tego samego koloru

Ale, serca mamy tego samego koloru.

Kolor skóry to dla wielu stresujący temat. Nie wiem, czy to, co chcę powiedzieć się tu zmieści, ale ostatnie zdarzenia w USA, skłoniły mnie do refleksji na temat dyskryminacji rasowej. A po obejrzeniu jednego tragicznego wideo nagranego na jednej z ulic w USA, poczułam silną chęć pomocy. Dlatego też doedukowałam się w tym zakresie, stworzyłam tą grafikę i chcę się tym z Wami podzielić.

Jak widać na obrazku chodzi o miłość i równość rasową (nie o zamieszki, bo to inna historia).

Od ok. 13 roku życia słucham amerykańskiego rapu (głównie gangsta rapu), gdzie czarnoskórzy artyści przemycali swoje wartości i dzielili się doświadczeniami związanymi z rasizmem. Wtedy tego nie rozumiałam. Czułam też, że trochę mnie to nie dotyczy, ponieważ Polska to nie USA.

Teraz wiem, jak my, osoby rasy białej (głównie) i Polacy, możemy im pomóc. Pierwszą rzeczą jest edukacja na ten temat – i znowu edukacja, którą musimy przyswoić sami, ponieważ nie została nam przekazana w szkole.

Nie dalej niż kilka miesięcy temu przyjaciółka podzieliła się ze mną jej historią o zastraszaniu jej przez Polaka ze względu na jej pochodzenie. Proszę, spójrzcie na to szerzej. Poświęćcie czas na refleksję. Wiem, że są tutaj wrażliwe, piękne, pełne siły, empatii i współczucia osoby. Nie siedźmy cicho. Nasz głos się liczy. Szerzmy wiedzę, miłość i pomoc, tylko (i aż) tyle.

W tym poście i w relacjach zamieszczam linki do przeczytania, edukacji w tym zakresie. Zanim się wypowiecie lub zadacie pytanie, zapoznajcie się z nimi, proszę.

Wiem, że niektórzy w takich rozmowach mogą przyjąć pozycję obronną, gdy ich poglądy na temat rasy i rasizmu są kwestionowane. Takie osoby mogą poczuć złość, frustrację itp. Pamiętajcie Kochani, że ja Was nie atakuje. To jest bezpieczne miejsce dla WSZYSTKICH.

Cel wpisu: Chcę, aby każdy czuł się bezpiecznie, w kraju w którym żyje, niezależnie od koloru skóry.

Kolejny post będzie zbiorem tipów na ten temat.

Profile na Instagramie:

edukujący @themanacho, a szczególnie: https://www.instagram.com/p/CA6XUruBYAO/

urocza @rachel.cargle, a szczególnie: https://www.instagram.com/tv/CA_Ssm7nnko/?hl=en

silna @iamrachelricketts, a szczególnie: https://www.instagram.com/p/CA3kOOvJZEZ/

oraz @munroebergdorf, a szczególnie: https://www.instagram.com/p/CA-tXQ8AfhS/

Artykuły:

Książki:

  • „Me and White Supremacy” – Layly F. Saad,
  • „How to Be an Antiracist” – Ibram X. Kendiego,
  • „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” – Reni Eddo-Lodge,„Freedom Is A Constant Struggle” – Angela Y. Davis.

Podcasty:

  • „Intersectionality Matters” – Kimberlé Williams Crenshaw,
  • „The Read” – Kid Fury i Crissle West,
  • „1619 Project” – New York Times.

Filmy:

Tu możecie wspomóc finansowo:

KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK W JĘZYKU ANGIELSKIM:

bit.ly/ANTIRACISMRESOURCES

Większość tytułów jest po angielsku, jeśli macie z tym problem, ściągnijcie sobie wtyczkę „Tłumacza Google” do swojej przeglądarki (lub jakiś inny translator).

?Chcesz wspierać osoby dyskryminowane ze względu na rasę?

Oto kilka praktycznych kroków:⁠

❤️ SŁUCHAJ – kiedy takie osoby dzielą się doświadczeniami i wyjaśniają różne rzeczy, daj sobie czas i szansę na naukę, zrozumienie i empatię, nie przerywając, nie usprawiedliwiając.⁠

? SZERUJ – nie zawsze takie osoby mają możliwość dzielenia się swoją pracą lub słowami z szeroką publicznością. Pomóż ich treściom dotrzeć do osób, które ich potrzebują (uznając ich pracę! ?)⁠

? MÓW – jesteś świadkiem niesprawiedliwości? Reaguj. Słyszysz mikro-agresję w pracy? Reaguj. Podziel się swoją wiedzą i pomóż zrozumieć innym ludziom ich punkt widzenia.⁠⠀

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *