Uwaga na TikTokowe rady

Uwaga na TikTokowe rady

Wersja 2, poprawiona

Tym wpisem chciałabym zwrócić uwagę na to, co widzimy i słyszymy w Internecie w erze rolek i szybkiego, krótkiego przekazu. Ja wiem, że w mediach społecznościowych nie da się przekazać wszystkiego w jednym wpisie, kafelku, czy filmie, ale oprócz dużych uproszczeń, możemy napotkać treści po prostu szkodliwe.

Mówię tu w szczególności o krótkich, przedstawiających płytką „psychologię naiwną”, utrzymującą fałszywe przekonania, powielającą mity i prowadzącą do błędnych wniosków, które zazwyczaj są całkowicie sprzeczne z badaniami.

Niejako depczą wartościowe treści zasiane przez konta edukacyjne, często prowadzone przez psychologów i specjalistów od zdrowia psychicznego. Treści zazwyczaj dłuższe, trudniejsze, wymagające refleksji i pochylenia się nad danym tematem.

Myślę, że cały czas warto podkreślać, jak ważne jest samodzielne myślenie i krytyczne podejście do tego, co słyszymy i czytamy.

Dbajcie o siebie i swoją higienę informacyjną w Internecie!

Edit: Wersja 1 wpisu odnosiła się do przykładu pewnej autorki z TikToka, z którą wymieniłam parę kulturalnych maili i która zauważyła swoje błędy i zapewniła baczniej się przyjrzeć publikowanym treściom. Wobec czego zmieniłam treść tego wpisu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *