Przytulanie jest OK!

Lubicie się przytulać? Nauka udowadnia, że przytulanie się, nawet krótkie, może mieć pozytywny wpływ na mózg i ciało.

Trafiłam na artykuł w Healthline*, który opowiada o niebywałych zaletach przytulania przez innych. Na przykład:

  • przytulanie może zmniejszyć stres – naukowcy [1] twierdzą, że wsparcie drugiej osoby poprzez dotyk może zmniejszyć stres zarówno u osoby, która jest pocieszana, jak i tej, która pociesza! 
  • przytulanie może ochronić Cię przed chorobami – w badaniu [2] z udziałem ponad 400 dorosłych naukowcy odkryli, że przytulanie może zmniejszać ryzyko zachorowania!
  • przytulanie może Cię uszczęśliwić i zmniejszyć niepokój – podczas przytulania wzrasta poziom oksytocyny we krwi (tzw. „hormon przytulania” lub “hormon miłości”)[3], a ta odpowiada za przypływ ciepłych emocji, daje poczucie zadowolenia; przytulanie może także zmniejszyć lęk u osób o niskiej samoocenie [4]

Tak więc, jeśli chcecie poczuć się lepiej, zmniejszyć stres, poczuć przyjemne emocje, proszenie i dawanie uścisków, może być dobrym początkiem.

Ja polecam także przytulanie samej/samego siebie! Czuły dotyk własny jest dla mnie pięknym środkiem i wyrazem miłości do siebie.

*Healthline opiera się na recenzowanych badaniach, akademickich instytucjach badawczych i stowarzyszeniach medycznych, unikając z korzystania z referencji trzeciorzędnych. Ich artykuły są poddawane recenzjom medycznym.

Źródła, jak zwykle znajdziesz TU.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *