Polacy a stres

Polacy a stres

Cześć!

Stresujesz się, prawda? Tak, ale nie tylko Ty. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GfK, stres jest zjawiskiem powszechnym i aż 98 % badanych przyznaje się, że zjawisko stresu nie jest im obce. Wszyscy się stresujemy! Mało tego, prawie dwie trzecie z tych osób deklaruje, że stres towarzyszy im co najmniej raz w tygodniu!

A jak myślisz, kto stresuje się częściej? Mężczyźni, czy kobiety? Starsi, czy młodsi? Mniej, czy bardziej zamożni Polacy?

Spokojnie, zaraz wszystko opowiem.

Statystyki

Okazuje się, że prawie połowa z nas odczuwa stres przynajmniej raz na tydzień, niespełna jedna piąta robi to aż raz dziennie, a ponad 30 % badanych stresuje się sporadycznie – raz na jakiś czas, gdy przydarzy się jakaś wyjątkowa sytuacja, której się nie spodziewali. Badania jednoznacznie wskazują, że jednak częstszymi ofiarami stresu są kobiety. W kategoriach „każdego dnia” i „przynajmniej raz w tygodniu” panie zdecydowanie przodują nad panami, za to do stresu sporadycznego znacznie częściej przyznają się panowie. Zatem stres wśród kobiet jest znacznie bardziej powszechnym zjawiskiem. Badania pokazują również, że poziom stresu spada wraz ze wzrostem naszego wieku, w szczególności po przekroczeniu 34 roku życia.

Finanse a stres

A co z dochodami gospodarstwa domowego? Gdy zarabiamy więcej, jesteśmy mniej zestresowani, bo odchodzą nam problemy finansowe, czy też na odwrót? Większe pieniądze to większy stres w pracy i lęk przed utratą pozycji społecznej?

Według badań jedna czwarta osób o dochodach nie przekraczających 2 000 zł miesięcznie stresuje się codziennie. Dla osób mieszczących się w przedziale 4 000-6 000 zł miesięcznie stres odczuwany jest przeważnie raz w tygodniu. Z kolei dla osób, których dochód przekracza 8 000 zł miesięcznie wzrasta udział kategorii „brak stresu”. Zatem im więcej zarabiamy tym lepiej, bo mniej się stresujemy.

Stres wpływa na nasze zachowanie

Naukowcy z GfK dowiedli, że to, jak często się stresujemy ma wpływ na nasze postawy i zachowania życiowe. Jak się okazuje większość z badanych przyznała się do tego, że zdarzyło im się zbyt impulsywnie zareagować na błahe rzeczy i zamartwiać się w momencie gdy nie zrealizujemy swoich planów. Niestety w tym zestawieniu również przodują kobiety. Z badań wynika, że to właśnie panie częściej wyładowują swoją złość na bliskich.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, co stresuje nas najbardziej. I tutaj na prowadzenie wychodzi życie prywatne, bo aż 46 % badanych właśnie taką odpowiedź zadeklarowało. Następnie mamy kategorię „praca/nauka” – 34 % osób, które wzięło udział w ankiecie. I co ciekawe, aż jedna piąta określa się jako „trudno powiedzieć”.

Ale, dlaczego się stresujemy?

Jeśli najwięcej wśród badanych dopada stres w życiu prywatnym, to jakie są główne przyczyny tego stresu? W tym miejscu większość wskazało problemy finansowe, na drugim miejscu uplasowały się choroby kogoś w rodzinie i dziecka, dalej ankietowani wskazywali zarządzanie budżetem domowym oraz prace związanie z remontami i innymi pracami domowymi.

W przypadku stresu w pracy najczęstszymi przyczynami są: praca pod presją czasu oraz natłok obowiązków. Dalej mamy niewłaściwą organizację pracy, problem z realizacją celów, a nawet nadmierną biurokrację.

Spoglądając na omawiane badania, można powiedzieć, że prawie 40 % z nas stara się przeciwstawiać problemom, które nas stresują. Z kolei 30 % badanych przyznaje się, że w trudnych chwilach zwierza się bliskiej osobie, natomiast reszta stara się jak najszybciej zapomnieć o trudnych sytuacjach na przykład idąc spać.

Podsumowanie

Ten wpis jest czysto statystyczny, ale i takie wpisy są potrzebne. Chciałam Wam pokazać i zwrócić uwagę na to, że Polacy są zestresowani. Okazuje się jednak, że blisko połowa Polaków uznaje, że istnieje pewien próg stresu, który nie tylko nie jest szkodliwy, a wręcz działa mobilizująco. Jest to stres krótkotrwały, który w dużej mierze działa pozytywnie na organizm. W końcu, gdy podczas wykonywania pewnej pracy odczuwamy delikatny stres, staramy się, aby wszystko zrobić możliwie jak najlepiej.

Stres chroniczny, czyli długotrwały działa natomiast drastycznie źle na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak sobie z nim radzić? Zobacz konkretne wskazówki, jak radzić sobie ze stresem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *