Czy kolorowanki redukują stres?

Moda na kolorowanki dla dorosłych rozpowszechniła się już chyba na całym świecie. Podobno przynoszą duże korzyści zdrowotne, uspokajają i relaksują. Ale… wiele z Was pisało mi, że raczej Was drażnią 😀

Postanowiłam sprawdzić to na sobie i przez tydzień codziennie przed snem brałam się za kolorowanie. Dlaczego przed snem? Zwykle przed snem czytam lub medytuję, by odpuścić dany dzień. Chciałam sprawdzić, czy kolorowanie tak samo (a może nawet lepiej) mnie relaksuje. 

Muszę szczerze powiedzieć, że kolorowanki nie umywają się do medytacji, ale na pewno genialnie wyciszały mnie przed snem. Sprawiały, że odkładałam wszystkie problemy dzisiejszego dnia na bok i skupiałam się jedynie na dokładnych ruchach flamastrem. 

Czy odprężają lepiej niż książka? Hm… myślę, że tutaj oba odprężacze są na równi. Chociaż przyznam, że wolę sama tworzyć swoje rysunki, obrazy, grafiki – zaczynać od czystej kartki, potem dopiero kolorować moje “dzieła”. Poza tym ja lubię wychodzić za linie, tak już mam, więc moje kolorowanki mogą wyglądać dosyć niechlujnie… 😀 ale dla mnie to ma swój urok. 

Niezwykłym plusem kolorowanek jest to, że mocno kojarzą mi się z dzieciństwem. Wówczas bardzo dużo rysowałam i kolorowałam – kredki były moim głównym narzędziem do zabawy! Cudownie wrócić do tamtych wspomnień i poczuć się znowu jak mała dziewczynka 🙂 

Na koniec: znalazłam badanie, które wskazuje, że kolorowanie może realnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Psycholog dr Nicola Holt wraz z innymi badaczami z University of the West of England przeprowadziła dwa badania z udziałem studentów, aby zbadać korzyści płynące z kolorowania. Uczestnicy stwierdzili, że po 20 minutach kolorowania mandali byli bardziej zadowoleni, uważni i spokojniejsi w porównaniu do czynności związanej z czytaniem danego rozdziału tekstu.

Kolorowanka z mandalami lub zwierzętami to koszt ok. 5zł, może warto więc wypróbować tę formę relaksacji na sobie?

A może już to zrobiliście? Dajcie znać, czy kolorowanki Wam pomagają! Czy redukują niespokojne myśli? Zapewniają uważność i spokój?  A może po prostu zapewniają mózgowi zabawę i relaks?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *