Psychologia koloru żółtego

Psychologia koloru zoltego

Ostatnio pokochałam kolor żółty, więc postanowiłam trochę pogrzebać w psychologii tego koloru i zrobić o tym wpis.

Kolory mają wpływ na nasze doświadczenia. Mogą wpływać na nastrój, sen i smak jedzenia. Psychologia kolorów bada te związki. 

Sugeruje ona, że niektóre kolory mogą wywoływać określone nastroje, a nawet mogą mieć wpływ na zachowanie i samopoczucie[1], choć wpływa na nie też wiele różnych czynników, takich jak doświadczenia z przeszłości i skojarzenia kulturowe.

Jak wpływa na nas i nasz nastrój kolor żółty?

Kluczowe cechy koloru żółtego to:

  • Przyciągający uwagę, dlatego używany jest na znakach drogowych.
  • Męczący dla oczu – ze względu na dużą ilość odbijanego światła – używanie żółtego jako tła na papierze lub monitorach komputerowych może prowadzić do zmęczenia oczu.
  • Energetyczny, ciepły i wesoły. W międzynarodowym badaniu poproszono ludzi o wybranie jednej emocji do skojarzenia z każdym kolorem. Okazało się, że żiółty oznacza radość dla 52% ludzi (jak podają naukowcy w Journal of Environmental Psychology[2] ludzie, którzy mieszkali w krajach położonych dalej od równika, częściej kojarzyli kolor żółty z radością).

Jednak w Internecie pojawia się wiele wpisów ostrzegających przed drażniącymi właściwościami żółtego. Często widziałam zdania typu “dzieci płaczą częściej w żółtych pokojach” bez odnośnika do źródła tej informacji. Czy to prawda? Leatrice Eiseman, specjalistka ds. kolorów i dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute, twierdzi, że nie.

Eisman podobno znała autora tej plotki, zapoczątkowanej wiele lat temu i był to mężczyzna, który nienawidził koloru żółtego. “Nazywał się Carleton Wagner i prowadził szkołę dla ludzi interesujących się kolorami” – powiedziała. „Żółty nie był jego ulubionym kolorem i robił wszystko, co mógł, aby zdyskredytować jego użycie, ale było to ściśle z osobistego punktu widzenia i zaczęło żyć własnym życiem” — twierdzi Eiseman.

Eiseman przeprowadziła różne badania kojarzenia słów z kolorami na tysiącach ludzi w ciągu ostatnich 30 lat. Według niej ogólny nastrój towarzyszący kolorowi jest w większości pozytywny. Pierwsze słowa, które konsekwentnie przychodzą na myśl, gdy ludzie widzą żółty kolor, to „słońce”, „ciepło”, „radość”, „radość”, a czasem nawet „żartobliwość”. W swoich badaniach zauważyła, że ​​ludzie kojarzą kolor żółty z jeszcze głębszymi uczuciami niż szczęście. „Czasami ludzie, którzy są bardzo metafizyczni, doznają oświecenia” – powiedziała.

Terapia kolorami

Mimo że specyficzne uczucia mogą różnić się u każdego z nas i w zależności od naszych doświadczeń i kultury, to podobno jako ludzie często łączymy kolory z emocjami. Dodatkowo, odcień, nasycenie i jasność kolorów nie pozostają bez znaczenia, ponieważ jasne i intensywnie nasycone kolory wywołują najmocniejsze reakcje emocjonalne.

Nasze rozumienie koloru i psychologia łączą się, tworząc dziedzinę zwaną terapią kolorami( chromoterapia). Ta dziedzina zakłada, że każdy kolor w widmie światła widzialnego posiada unikalną długość fali i wibrację. Te długości fal generują impulsy elektryczne lub pola energii, które wpływają na nasze ciała. Różne kolory przynoszą różnorodne korzyści zdrowotne. Na przykład, żółty kolor może zwiększać koncentrację i być potencjalnie korzystny w leczeniu artretyzmu[3].

W alternatywnych klinikach zdrowia często praktykuje się chromoterapię, która czasami wykorzystuje światło LED w celu stworzenia terapeutycznych kolorów. Ta metoda ma na celu leczenie stanów lękowych, depresji, nadciśnienia i zaburzeń snu. Chromoterapia jest uważana za formę leczenia alternatywnego i uzupełniającego, co oznacza, że zazwyczaj współdziała z innymi terapiami medycznymi.

Mimo że twierdzenia dotyczące terapii kolorami mogą wydawać się dziwaczne, istnieje niekwestionowany wpływ różnych długości fal światła na ludzi. Przykładem tego jest dobrze znany wpływ światła niebieskiego na cykle snu. Zalecenie unikania ekranów – telefonów, komputerów, telewizorów – przed snem jest powszechnie znane, ponieważ urządzenia elektroniczne emitujące tzw. niebieskie światło mogą utrudniać zasypianie. Badacze z Harvardu przeprowadzili badanie, porównując grupę osób wystawionych na niebieskie światło z grupą wystawioną na zielone światło. Okazało się, że grupa “niebieska” miała obniżone stężenie melatoniny i zakłócony cykl snu w większym stopniu niż osoby wyeksponowane na światło zielone. 

Choć nie wszystkie twierdzenia dotyczące alternatywnych terapii kolorami są powszechnie akceptowane, istnieje znacząca ilość dowodów potwierdzających subtelny wpływ koloru na nasze umysły i ciała.

Osobiście

Stosowanie kolorów w celu wpływania na nasz nastrój, emocje i zdrowie to starożytna sztuka, której tajniki współczesna nauka nadal odkrywa. 

Mnie, na przykład, kolor żółty kojarzy się z latem, szczęściem i wolnością, dlatego poprawia mi nastrój. A jak Wy się czujecie w kolorze żółtym? Z czym Wam się kojarzy? 

Pamiętajcie, że skojarzenia ludzi z kolorami niekoniecznie są uniwersalne. Zarówno różnice kulturowe, jak i indywidualne doświadczenia mogą wpływać na to, jak reagujemy na określone kolory.


Źródła, jak zwykle znajdziesz TU.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *